15.10.2008, Scenariusze

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       15.10.2008 - Środa

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Jesień w polu i w parku.

Temat dziennego ośrodka pracy: Jesienne drzewa w lesie.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

 

Cele ogólne:

·         Znajomość aktualnej pory roku.

·         Różnicowanie liczebności zbiorów.

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Umie rozwiązać zagadki o drzewach.

·         Rozpoznaje liście i owoce wybranych drzew.

·         Rozpoznaje owoce wybranych drzew.

·         Uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela.

·         Formułuje odpowiedzi na pytania.

·         Wypowiada się na temat ilustracji.

·         Dodaje i odejmuje w zakresie 9.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, zagadki z „ Księgi zagadek” E. M. Skorek, plansze 7 drzew, zasuszone liście 7 drzew, ilustracje przedstawiające owoce pochodzące z różnych drzew: szyszki, kasztany, żołędzie, jarzębina; wiersz „Odlatujące liście”; tekst dla nauczyciela „Jesienne drzewa”, karta zadań matematycznych, szablony do rysowania postaci „stracha na wróble”.

 

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

 

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

6.      Sprawdzenie pracy domowej.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

 

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne – wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.

2.      Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć – pogadanka przeprowadzona przez nauczyciela w oparciu o tekst „Jesienne drzewa”.

3.      Rozwiązywanie zagadek. Odszukanie rozwiązań na tablicy – wskazanie planszy drzewa, nazwanie drzewa; wskazanie liścia, owocu drzewa .

·         Zielona i smukła, w ciepłych blaskach słońca,
chociaż jest wesoła, mówią że płacząca. (wierzba)

·         Jak to drzewo się nazywa,
które się białą korą okrywa? (brzoza)

·         Strzelista, wysoka, rośnie koło przedszkola,
wysoki cień nam daje,
już wiesz, to jest ... (topola)

·         Zawsze jestem zielona, czy zima, czy wiosna,
mam sukienkę z igieł, nazywam się ... (sosna)

·         Kiedy utraciła swe liście zielone,
zostały jej jeszcze korale czerwone. (jarzębina)

·         Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku
w brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku. (kasztan)

·         Na dębach ogromnych, w czapeczkach wygodnych,
kulki małe siedzą – dziki wnet je zjedzą. (żołędzie)

4.      Rozpoznawanie drzew, liści i owoców.

·         Nazwij drzewa przedstawione na obrazkach.
Uważnie obejrzyj liście.
pokoloruj „Jesienne liście”.

·         Nazwij owoc i powiedz z jakiego drzewa pochodzi. 

·         Nazwij drzewa przedstawione na obrazkach.
Dobierz do drzewa właściwy owoc i nazwij go.

5.      Rozmowa z uczniami o potrzebie ochrony drzew.

6.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

7.      Słuchanie wiersza „Odlatujące liście” czytanego przez nauczyciela

8.      Wspólna analiza przeczytanego tekstu.

9.      Ćwiczenia matematyczne:

o              Przeliczania elementów 1-9, na konkretach.

o              Porównywanie liczebności zbiorów.

 

III  Ekspresja

o       Wykonanie pracy plastycznej –wycięcie i pokolorowanie postaci „stracha na wróble”.

IV Zajęcia końcowe

lPorządkowanie stanowisk pracy.llPodsumowanie zdobytych wiadomości.llUdzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.llPożegnanie z dziećmi.l... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • legator.pev.pl