15.12.2008, Scenariusze

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       15.12.2008 - poniedziałek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.

Temat dziennego ośrodka pracy: Tradycja ubierania choinki..

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

Cele ogólne:

·         Znajomość aktualnej pory roku.

·         Utrwalenie znajomości podstawowych figur gemetrycznych.

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Zna rodzaje drzew iglastych.

·         Zna tradycje świąteczne.

·         Wykonuje i ozdabia choinkę z papieru.

·         Układa  zdania z rozsypanki wyrazowej.

·         Porządkuje zdania według kolejności wykonywanych czynności.

·         Wypowiada się na temat ilustracji.

·         Przepisuje tekst według wzoru.

·         Nazywa i klasyfikuje figury geometryczne.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

1.      Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, zagadka tematyczna, tekst opowiadania na temat tradycji ubierania choinki, ruchomy alfabet, opis czynności przy wykonywaniu papierowej choinki, ilustracja choinki z ozdobami w kształcie figur geometrycznych, szablony choinek, papier kolorowy, klej, nożyczki.

 

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

2.      Ćwiczenia grafomotoryczne – wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.

3.      Rysowanie szlaczków w zeszycie.

4.      Wprowadzenie do tematu.

Rozwiązanie zagadki o choince. „Stała pod śniegiem panna zielona, nikt prócz zajączka nie widział jej, nadeszły święta i przyszła do nas, zielony gościu-prosimy wejdź.”

5.      Rozmowa na temat przygotowań świątecznych, tradycji i zwyczajów świątecznych   

-W jaki sposób przygotowujemy się do świąt?  / wysyłanie życzeń, zakupy, porządki przedświąteczne/

-Jakie zwyczaje i tradycje związane są ze świętami Bożego Narodzenia ? /wigilijna kolacja, dzielenie się opłatkiem, choinka, śpiewanie kolęd, świąteczny wygląd stołu /

-Co oznacza słowo „choinka” ? /to świątecznie przyozdobione drzewko iglaste /

-Dlaczego ubieramy na święta drzewko iglaste, a nie liściaste ? /drzewa liściaste gubią liście na zimę, a iglaste są zielone przez cały rok / 

6.      Słuchanie opowiadania nauczyciela o zwyczaju ubierania choinki:

Opowiada, że zwyczaj stawiania choinki w domu  przywędrował do nas z Niemiec, około 100 lat temu. Najpierw były to małe choinki zawieszane przy suficie, ustrojone jabłkami, orzechami i piernikami. 

7.      Ustalenie różnic i podobieństw w wyglądzie drzew iglastych na podst. sylwet drzew, igieł, gałązek i szyszek.

8.      Porównują i omawiają wygląd gałązek drzew iglastych:

sosna –jasne , długie szpilki, zrośnięte po dwie;

jodła – krótkie półkoliste zakończone igiełki, spód mają jaśniejszy;

świerk- drobne, ciemne igiełki

modrzew- jasne szpilki ,zrośnięte po kilka  

9.      Analiza i synteza słuchowa wyrazów związanych z tematem- nazw drzew iglastych.

·               rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.

10.  Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

11.  Rozmowa na temat ochrony lasów iglastych.

Dlaczego nie można samemu ściąć drzewka na święta?

Gdzie można zaopatrzyć się  w drzewka ?  

12.  Ćwiczenia matematyczne:

Nazywanie figur geometrycznych, klasyfikowanie ich ze względu na różne cechy             w oparciu o ilustrację choinki z ozdobami.

13.  Porządkowanie zdań zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności związanych             z wykonaniem papierowej choinki.

 

III  Ekspresja

o       Wykonanie pracy plastycznej – papierowej choinki.

 

IV Zajęcia końcowe

lPorządkowanie stanowisk pracy.llPodsumowanie zdobytych wiadomości.llUdzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.llPożegnanie z dziećmi.l

 

 

 

Uporządkuj zdania zgodnie z kolejnością  wykonywanych czynności związanych               z wykonaniem choinki z papieru.
 

Później wycięliśmy wszystkie elementy.

Najpierw pomalowaliśmy części choinki na zielono.

Następnie ozdobiliśmy części choinki kolorowymi bombkami.

Na końcu połączyliśmy części ze sobą

w odpowiednich miejscach.

 

 

Tradycja ubierania choinki.

 

Zwyczaj stawiania choinki w domu  przywędrował do nas                z Niemiec, około 100 lat temu. Najpierw były to małe choinki zawieszane przy suficie, ustrojone jabłkami, orzechami                      i piernikami. 

 

Tradycja ubierania choinki.

 

Zwyczaj stawiania choinki w domu  przywędrował do nas                z Niemiec, około 100 lat temu. Najpierw były to małe choinki zawieszane przy suficie, ustrojone jabłkami, orzechami                      i piernikami. 

 

Tradycja ubierania choinki.

 

Zwyczaj stawiania choinki w domu  przywędrował do nas                z Niemiec, około 100 lat temu. Najpierw były to małe choinki zawieszane przy suficie, ustrojone jabłkami, orzechami                      i piernikami. 

 

Uporządkuj zdania zgodnie z kolejnością  wykonywanych czynności związanych               z wykonaniem choinki z papieru.
 

Później wycięliśmy wszystkie elementy.

Najpierw pomalowaliśmy części choinki na zielono.

Następnie ozdobiliśmy części choinki kolorowymi bombkami.

Na końcu połączyliśmy części ze sobą

w odpowiednich miejscach.

 

 

Uporządkuj zdania zgodnie z kolejnością  wykonywanych czynności związanych               z wykonaniem choinki z papieru.
 

Później wycięliśmy wszystkie elementy.

Najpierw pomalowaliśmy części choinki na zielono.

Następnie ozdobiliśmy części choinki kolorowymi bombkami.

Na końcu połączyliśmy części ze sobą

w odpowiednich miejscach.

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • legator.pev.pl