146BD681, Ekonomia
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
kapitalizmu poprzez niewolnictwo lub ustrój azjatycki. Następnie mamy do czynienia z socjalizmem, a potem znowu powrót do kapitalizmu.
Feudalna!
W Europie Zachodniej nastąpił szybszy rozpad feudalizmu, a w Europie Wschodniej kilka
wieków później. ,^<-~\ ^—^
i^ ' / " \ Przyjmuje się, że feudalizm w Europie Zachodniej trwał CKiY^n.e. do schyłku XV -wieku,
potem można wyodrębnić okres przejściowy (do schyłku <XVIII w. j). Zaś na ziemiach polskich feudalizm trwał od VII w. n.e. do schyłku XVIII w. "——
Feudalizm —* nazwa ta pochodzi od słowa „feudum" (łacina), które oznacza lenno. Wywodzi się z systemu lennego - zachodnioeuropejskiego (senioralno-wasalskiego) => drabina feudalna (na czele był król, który miał wasali, ci zaś mieli swych wasali). Początkowo system zależności oparty był na więziach osobistych, personalnych, potem wystąpiły jeszcze zależności materialne. Niektórzy historycy mówią, że feudalizm rozwinął się tylko w Europie Zachodniej (Francja, Niemcy, Anglia, Północne Włochy, kraje Beneluksu), a w Europie Wschodniej go nie było. Możemy mówić o różnych modelach feudalizmu. Obecnie obowiązuje model zachodnioeuropejski (model klasyczny), ale wy stępuj ą także:
model wschodnioeuropejski (był prostszy),
model skandynawski,
- model japoński (oparty o wielkie rody),
- model afrykański (oparty na posiadaniu bydła, trzody). Dziś feudalizm traktuje się, jako określony ustrój społeczno-gospodarczy. W tym ujęciu feudalizm obejmował znaczne połacie ziemi. Ówczesne społeczeństwa żyły w dużej izolacji. Feudalizm rodził się na różnych terenach i w różnym czasie, dlatego był tak zróżnicowany. Kapitalizm natomiast rodził się już w większych kontaktach.
Cechy modelowe (charakterystyczne) feudalizmu:
1) przytłaczająca dominacja rolnictwa (w starszej literaturze: feudalizm agrarny, podkreślał wiejski charakter ustroju); co najmniej va ludności mieszkało na wsi, a 90% ludności żyło z robictw, (rolnictwo waz z gospodarką leś„0; '^^^tow1 A^W^)
2) gospodarka feudalna była gospodarką jednodziałową i miała charakter stagnacyjny, ekstensywny i naturalny; wąski zakres wymiany towarowej;
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]