14.09.2011, Scenariusze zajęć
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 4-5LETNICH
1. DATA: 14.09.2011r.
2. GRUPA: 4-5latki
3. PROWADZĄCY:
PODSTAWOWE HASŁO PROGRAMOWE: „W przedszkolu.”
TEMAT DNIA: „O radości, smutku i innych ważnych sprawach.”
CELE OGÓLNE:
- ćwiczenie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego (wiersza),
- rozpoznawanie stanów emocjonalnych: radość, smutek, złość, strach,
- wzbudzanie refleksji nad własnym zachowaniem,
- próby przedstawiania mimiką, gestem i słowem wybranych emocji,
- kształtowanie wyobraźni dziecka,
- poznanie sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami,
- poznanie zapisu graficznego wyrazów: „złość”, „radość”, „smutek”, „strach”.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
A) POZNAWCZE:
- dziecko zna i rozpoznaje stany emocjonalne: radość smutek, złość, strach,
- dziecko zna sposoby radzenia sobie z emocjami,
- dziecko zna graficzny zapis wyrazów: „złość”, „radość”, „smutek”, „strach”.
B) KSZTAŁCĄCE:
- dziecko potrafi uważnie wysłuchać utwór literacki,
- dziecko potrafi uczestniczyć w dialogu,
- dziecko potrafi tworzyć krótkie wypowiedzi o stanach emocjonalnych na podstawie własnych doświadczeń,
- dziecko potrafi mimiką, gestem i słowem przedstawić stan emocjonalny,
- dziecko rozumie, że jego zachowanie wpływa na zachowanie innych osób.
C) WYCHOWAWCZE:
- dziecko chętnie słucha i czynnie uczestniczy w zajęciach.
FORMY ORGANIZACYJNE:
- zbiorowa, jednolita,
- grupowa jednolita,
- indywidualna.
METODY:
- słowna – rozmowa,
- czynna – naśladowcza, zadania stawiane dzieciom,
- oglądowa – pokaz.
POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- 4 emblematy nastrojów,
- ilustracje przedstawiające zdarzenia, którym towarzyszą wybrane emocje,
- „Karty pracy cz. 1”,
- „Książka”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp.
Czynności nauczyciela
Czynności dziecka
Uwagi
1.
Powitanie. Nauczyciel wyklaskuje Dzień dobry, dzieci. Gimnastyka poranna.
Dzieci siedzą w półkolu. Odpowiadają nauczycielowi, wyklaskując w ten sam sposób Dzień dobry, Pani. Dzieci wykonują poranne ćwiczenia gimnastyczne.
2.
Nauczyciel odczytuje wiersz M. Berowskiej „O radości, smutku i innych ważnych sprawach”.
Dzieci słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela.
Dzieci uważnie słuchają wiersza.
3.
Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat treści wiersza.
Dzieci starają się określić:
- kiedy są radośni,
- w jakich sytuacjach wpadają w złość,
- w jakich się boją,
- kiedy są smutni.
Dzieci nie mają problemów z opowiadaniem treści wiersza. Chętnie odpowiadają na pytania.
4.
Nauczyciel umieszcza na tablicy emblematy nastrojów. Następnie recytuje kolejno zwrotki wiersza.
Dzieci wskazują symbol nastroju, o którym mowa w danej zwrotce, i go nazywają.
Dzieci nie mają problemów z dopasowaniem symbolu nastroju do zwrotki wiersza.
5.
Zabawa ruchowa „W jakim jestem nastroju?”
Dzieci biegają po Sali. Na sygnał zatrzymują się i przedstawiają mimiką i gestem nastrój, który wypowie nauczyciel.
Dzieci chętnie uczestniczą w zabawie.
6.
Nauczyciel umieszcza na tablicy kilka ilustracji przedstawiających różne sytuacje, którym towarzyszy określony nastrój.
Dzieci przypisują określone nastroje do poszczególnych ilustracji.
Dzieci nie mają problemów z dopasowaniem symboli nastrojów do ilustracji.
7.
Nauczyciel ustala z dziećmi sposób na przegnanie złych nastrojów. Nauka rymowanki: Gdy mi smutno lub gdy jestem zły, klasnę w dłonie raz, dwa, trzy.
Dzieci powtarzają rymowankę i zgodnie z jej treścią klaszczą w dłonie.
Dzieci szybko nauczyły się rymowanki. Chętnie ją recytują.
8.
Nauczyciel rozdaje dzieciom „Karty pracy cz. 1” oraz „Książki”.
Dzieci wykonują kartę 3 Nastroje z „Kart pracy cz. 1”.
Dzieci nie mają większych problemów z wykonaniem zadania w Kartach pracy.
9.
Zakończenie. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.
Dzieci odkładają „Karty pracy cz. 1” oraz „Książki” na wyznaczone miejsce i porządkują stoliki.
...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]