14.11.2008, Scenariusze
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 14.11.2008 - piątek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący – oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Święto Niepodległości 11 listopada.
Temat dziennego ośrodka pracy: Poznajemy historię hymnu narodowego.
Czas zajęć: 4 x 45 minut
Cele ogólne:
· Poznanie „Mazurka Dąbrowskiego” jako symbolu narodowego.
· Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych.
Cele rewalidacyjne:
· Ćwiczenia grafomotoryczne.
· Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
· Doskonalenie poprawnej wymowy.
· Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
· Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
· Uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela.
· Rozumie znaczenie hymnu narodowego dla każdego Polaka.
· Rozumie konieczność właściwej postawy podczas śpiewania hymnu.
· Formułuje odpowiedzi na pytania.
· Wypowiada się na temat ilustracji.
· Prawidłowo rozwiąże zagadkę.
· Potrafi rozwiązywać proste zadania tekstowe.
Metody pracy:
· Oparte na działaniu praktycznym.
· Obserwacja kierowana i spontaniczna.
· Swobodna pogadanka.
Formy pracy
· Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, tekst hymnu narodowego, ruchomy alfabet, ilustracja do kolorowania, tekst zadania z treścią.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
1. Przywitanie z dziećmi.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
1. Ćwiczenia grafomotoryczne.
2. Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć.
3. Podanie tematu zajęć. Odwzorowywanie tekstu w zeszycie.
4. Wysłuchanie tekstu hymnu czytanego przez nauczyciela (uczniowie w postawie „baczność”).
5. Wypowiedzi dzieci na stawiane przez nauczyciela pytania:
- Dlaczego słuchaliśmy hymn na stojąco?
- Czy każdy Polak powinien znać hymn? Dlaczego?
- Kiedy słyszeliście lub śpiewaliście hymn?
6. Analiza tekstu hymnu.
· wyjaśnienie niezrozumiałych słów
· przedstawienie krótkiego rysu historycznego powstania hymnu
7. Śpiewanie fragmentu hymnu.
· rozmowa o znaczeniu hymnu jako symbolu narodowego
8. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
9. Analiza i synteza słuchowa wyrazu hymn.
· rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski
· wyszukiwanie wyrazów z głoską h
10. Analiza i synteza wzrokowa wyrazu hymn.
- rozpoznawanie znanych liter w wyrazie, wyodrębnienie nowej litery
11. Pokaz litery h, H – ćwiczenia wprowadzające do nauki pisania:
· wodzenie palcem po śladzie
· pisanie gumką po ławce
· łączenie kropek
· pisanie „w środku” litery
· pisanie na czystych kartkach
12.Ćwiczenia matematyczne.
· klaskanie nad głową, przed sobą, tupanie (określoną ilość razy)
· przeliczanie liczmanów w zakresie dostępnym dziecku
· ćwiczenia w rachunku pamięciowym (nauczyciel głośno mówi działanie, uczniowie liczą w pamięci lub na konkretach, podają wynik i odnajdują go wśród liczb w kopertach)
13. Rozwiązanie zadania tekstowego.
Hymn śpiewały 3 dziewczynki i 4 chłopców.
Ile dzieci śpiewało hymn?
· analiza treści zadania
· ustalenie rozwiązania
· zapisanie działania
· ustne sformułowanie odpowiedzi.
III Ekspresja
o Wykonanie pracy plastycznej – kolorowanie obrazka związanego z tematem dnia.
IV Zajęcia końcowe
lPorządkowanie stanowisk pracy.llPodsumowanie zdobytych wiadomości.llUdzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.llPożegnanie z dziećmi.l... [ Pobierz całość w formacie PDF ]