13.09.2011, Scenariusze zajęć
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 4-5LETNICH
1. DATA: 13.09.2011r.
2. GRUPA: 4-5latki
3. PROWADZĄCY:
PODSTAWOWE HASŁO PROGRAMOWE: „W przedszkolu”
TEMAT DNIA: „Jak wyglądam? – zabawy badawcze”
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie umiejętności opisywania wyglądu własnego i kolegów,
- stwarzanie okazji do dostrzegania różnic w wyglądzie dzieci,
- kształtowanie świadomości własnego ciała,
- ukazanie i wyjaśnienie zjawiska odbicia światła,
- ustalanie charakterystycznych cech zewnętrznych w wyglądzie.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
A) POZNAWCZE:
- dziecko zna cechy zewnętrzne potrzebne do opisu wyglądu własnego i kolegów,
- dziecko dostrzega różnice w wyglądzie dzieci,
- dziecko zna zjawisko odbicia światła oraz powstawania cienia.
B) KSZTAŁCĄCE:
- dziecko potrafi podać różnice w wyglądzie dzieci,
- dziecko potrafi uważnie słuchać i obserwować,
- dziecko potrafi uczestniczyć w dialogu.
C) WYCHOWAWCZE:
- dziecko chętnie słucha i czynnie uczestniczy w zajęciach.
FORMY ORGANIZACYJNE:
- zbiorowa, jednolita,
- grupowa, jednolita.
METODY:
- słowna - rozmowa,
- czynna - naśladowcza, samodzielnych doświadczeń.
POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- duże lustro,
- lusterka,
- duża szyba,
- latarka,
- ekran z dużego kartonu,
- „Karty pracy cz. 1”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp.
Czynności nauczyciela
Czynności dziecka
Uwagi
1.
Powitanie piosenką „Mało nas…”. Gimnastyka poranna.
Dzieci śpiewają piosenkę pt. „Mało nas…”. Dzieci wykonują poranne ćwiczenia gimnastyczne.
2.
Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat wyglądu kolegów.
Dzieci próbują opisywać kolegów, uwzględniając ich części ciała i cechy charakterystyczne w wyglądzie zewnętrznym.
Dzieci nie maja problemów z opisem kolegów. Uwzględniają cechy takie jak: kolor włosów i oczu, długość włosów itp.
3.
Nauczyciel zwraca się do dzieci z pytaniem: „W jaki sposób można zobaczyć jak sami wyglądamy?”.
Dzieci udzielają odpowiedzi.
Dzieci nie mają problemów z odpowiedzią na pytanie.
4.
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku małe lusterka.
Dzieci przeglądają się w lusterkach. Następnie po kolei próbują opisać swój wygląd.
Dzieci bez problemu opisują własną osobę.
5.
Doświadczenie. Nauczyciel pokazuje dzieciom duże lustro oraz przezroczystą szybę.
Dzieci przeglądają się w lustrze oraz w szybie.
Dzieci z zainteresowaniem uczestniczą w doświadczeniu.
6.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom zjawisko odbicia światła.
Dzieci słuchają wyjaśnianego przez nauczyciela zjawiska.
Dzieci słuchają wyjaśnianego zjawiska.
7.
Zabawa naśladowcza „Lusterko”.
Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba przyjmuje jakąś pozę, druga próbuje ją naśladować.
Dzieci chętnie uczestniczą w zabawie.
8.
Doświadczenie. Nauczyciel umieszcza na stoliku ekran z kartony, stawia przed nim przedmiot a następnie go oświetla latarką. Nauczyciel wyjaśnia powstawanie cienia.
Dzieci stoją przed stolikiem. Dzieci zastanawiają się dlaczego na ekranie powstał cień. Dzieci podejmują próby utworzenia cieni z wybranych przez siebie przedmiotów.
Dzieci są bardzo zaciekawione doświadczeniem. Zadają mnóstwo pytań. Czynnie uczestniczą w doświadczeniu.
9.
Nauczyciel rozdaje dzieciom „Karty pracy cz. 1”.
Dzieci wykonują kartę 2 Ja i moi koledzy z „Kart pracy cz. 1”.
Dzieci w skupieniu wykonują Karty pracy.
10.
Zakończenie. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.
Dzieci odkładają karty na wyznaczone miejsce i porządkują stoliki.
...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]