13.10.2008, Scenariusze
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 13.10.2008 - poniedziałek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący – oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Jesień w polu i w parku.
Temat dziennego ośrodka pracy: Jesienne prace polowe.
Czas zajęć: 4 x 45 minut
Cele ogólne:
· Utrwalenie cech charakterystycznych dla pory roku.
· Porównywanie liczebności zbiorów.
Cele rewalidacyjne:
· Ćwiczenia grafomotoryczne.
· Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
· Doskonalenie poprawnej wymowy.
· Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
· Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
· Dziecko rozpoznaje i opisuje podstawowe jesienne prace polowe.
· Potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej
· Formułuje odpowiedzi na pytania.
· Wypowiada się na temat ilustracji.
· Przepisuje tekst według wzoru.
· Porównuje zbiory przedmiotów
· Posługuje się znakami <, >, =.
Metody pracy:
· Oparte na działaniu praktycznym.
· Obserwacja kierowana i spontaniczna.
· Swobodna pogadanka.
Formy pracy
· Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, rozsypanka wyrazowa zdania, ilustracje owoców i warzyw oraz etykiety z ich nazwami, tekst na temat jesiennych prac polowych, tekst wiersza „Idzie jesień”, obrazek do kolorowania o tematyce jesiennych prac polowych.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
1. Przywitanie z dziećmi.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
6. Sprawdzenie pracy domowej.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
1. Ćwiczenia grafomotoryczne – wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.
2. rysowanie szlaczków w zeszycie.
3. Doskonalenie umiejętności zapisywania własnego imienia i nazwiska.
4. Przypomnienie zdobytych wcześniej wiadomości na temat jesiennych owoców i warzyw. Dobieranie podpisów do ilustracji. Kolorowanie owoców i warzyw.
5. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania Jesienne prace polowe i wklejenie go do zeszytu.
6. Praca z tekstem. Odczytanie przez nauczyciela tekstu na temat jesiennych prac polowych. Wspólna analiza tekstu.
7. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
8. Krótka rozmowa na temat charakterystycznych jesiennych prac polowych. Pytania pomocnicze skierowane do dzieci :
- Jaką mamy pogodę jesienią ?
- Co ludzie robią na polach i w swoich ogródkach jesienią ?
9. Ćwiczenia w czytaniu metodą sylabową, na podstawie wiersza „Idzie jesień”.
10. Ćwiczenia matematyczne:
o Przeliczania elementów 1-9, na konkretach. Porównywanie liczebności zbiorów. Posługiwanie się znakami <, >, =.
11. zadanie pracy domowej, doskonalenie umiejętności czytania wiersza poznanego na lekcji.
III Ekspresja
o Wykonanie pracy plastycznej – kolorowanie kredkami obrazka o tematyce jesiennych prac polowych.
IV Zajęcia końcowe
lPorządkowanie stanowisk pracy.llPodsumowanie zdobytych wiadomości.llUdzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.llPożegnanie z dziećmi.l
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]