13.11.2008, Scenariusze

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
   Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       13.11.2008 - czwartek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Święto Niepodległości 11 listopada.

Temat dziennego ośrodka pracy: Znam symbole mojego państwa.

Czas zajęć: 3 x 45 minut

 

 

Cele ogólne:

·         Kształtowanie przynależności do narodu i kraju.

·         Utrwalanie symboli narodowych.

 

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenie spostrzegawczości.

·         Korygowanie wypowiedzi ustnych.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

·         Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.

 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Wymieni barwy znajdujące się na polskiej fladze.

·         Powie jak wygląda godło naszego kraju.

·         Rozpozna melodię hymnu narodowego.

·         Konstruuje wypowiedzi ustne.

·         Utrwala liczby w zakresie 10.

·         Uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela.

·         Rozwiązuje zadanie tekstowe.

 

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, treść zagadki, , rozsypanka wyrazowa zdania, tekst wiersza, ilustracje symboli narodowych, monografia liczb 0-9, tekst zadania z treścią, obrazek konturowy orła, bibuła, nożyczki, klej.

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

 

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

 

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne – wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.

2.      Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć – odczytanie przez nauczyciela zagadki:
-Pytanie to nietrudne , to każdy z was przyzna . Jak się nazywa nasza ojczyzna?(Polska)

3.      Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia.
POZNAJEMY SYMBOLE NARODOWE

4.      Co to jest symbol-znak? Wyjaśnienia.
Pokazywanie gdzie w naszej klasie znajdują się symbole narodowe. Wymienianie ich nazw. -flaga, godło, herb stolicy.
Rozmowa w związku z prezentowanymi symbolami. Wskazanie godła naszego kraju, próba opisu godła.(orzeł biały w koronie na czerwonym tle.

5.      Odczytanie przez nauczyciela wiersza pt:,, Kto ty jesteś? Polak mały”.  Pogadanka na temat treści wiersza,

-O kim jest ten wiersz i o czym on mówi ?(O nas o Polakach ,o symbolach narodowych)
-Czytanie wiersza z podziałem na role.

6.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

7.      Ćwiczenia matematyczne:

·         Rozwiązanie zadania tekstowego.

 

III  Ekspresja

·         Wykonanie pracy plastycznej – dzieci otrzymują na kartonie orła .Zadaniem ich jest domalowanie lub doklejenie mu korony oraz wykonanie upierzenia z białej bibuły drobno ciętej i przyklejanej na klej.

 

IV Zajęcia końcowe

lPorządkowanie stanowisk pracy.llPodsumowanie zdobytych wiadomości.llUdzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.l

4.      Pożegnanie z dziećmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katechizm polskiego dziecka

- Kto ty jesteś?
                     - Polak mały.
- Jaki znak twój?
                     - Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
                     - Między swemi.
- W jakim kraju?
                         - W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
                     - Mą ojczyzną.
- Czem zdobyta?
                     - Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
                          - Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
                         - W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
                           - Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
                 - Oddać życie.

 

 

Katechizm polskiego dziecka

- Kto ty jesteś?
                     - Polak mały.
- Jaki znak twój?
                     - Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
                     - Między swemi.
- W jakim kraju?
                         - W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
                     - Mą ojczyzną.
- Czem zdobyta?
                     - Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
                          - Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
                         - W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
                           - Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
                 - Oddać życie.

 

 

Katechizm polskiego dziecka

- Kto ty jesteś?
                     - Polak mały.
- Jaki znak twój?
                     - Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
                     - Między swemi.
- W jakim kraju?
                         - W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
                     - Mą ojczyzną.
- Czem zdobyta?
                     - Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
                          - Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
                         - W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
                           - Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
                 - Oddać życie.

 

 

 

Katechizm polskiego dziecka

- Kto ty jesteś?
                     - Polak mały.
- Jaki znak twój?
                     - Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
                     - Między swemi.
- W jakim kraju?
                         - W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
                     - Mą ojczyzną.
- Czem zdobyta?
                     - Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
                          - Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
                         - W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
                           - Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
                 - Oddać życie.

 

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • legator.pev.pl