1370, Prywatne, gimn konspekty
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
PRZEPROWADZONYCH 02.12.2003 r.
DLA NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 10
W ZUŃSKIEJ WOLI PRZEZ MARZENĘ ZBROJEWSKĄ-IGNACZAK
TEMAT: ĆWICZENIA CHWYTNE STÓP.
KLASA III
Cele dla nauczycieli:
ü Zapoznanie z przebiegiem zajęć gimnastyki korekcyjnej. Zwrócenie uwagi na współpracę nauczyciel – uczeń – rodzice w zapobieganiu wadom postawy.
ü W jakim stopniu zostały zrealizowane cele?
ü Czy zajęcia były dostatecznie urozmaicone?
ü Czy nauczyciel stworzył uczniom przyjazną atmosferę na lekcji?
Opracowała i przeprowadziła:
Marzena Zbrojewska-Ignaczak
KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
Klasa: III
Liczba osób: 8
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Temat: Ćwiczenia chwytne stóp.
Cele:
Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała.
Zadanie wychowawcze: Nauka samokontroli dokładności wykonywanych zadań.
Motoryczność: Wzmacnianie mięśni stóp.
Umiejętności: Uczeń potrafi zgnieść gazetę palcami stóp.
Wiadomości: Uczeń wie, dlaczego tak ważne jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń. Zna przykładowe ćwiczenia, które może wykonywać w domu.
Metoda: Zabawowo-naśladowcza, zadaniowo-ścisła, pokaz, pogadanka.
Przybory: Gazety, kredki, ręczniki, piłeczki pingpongowe.
Przebieg lekcji.
Czas trwania.
Treść ćwiczeń.
Uwagi organizacyjne.
Część wstępna.
10 minut
Zbiórka, sprawdzenie obecności, przegląd stroju, podanie celu zajęć, ocena poprawnej postawy.
Zabawa ożywiająca- berek (obroną przed berkiem jest przyjęcie prawidłowej postawy gimnastycznej).
Zabawa naśladowcza- „wyganianie kurek
z ogródka”
Uczniowie ustawieni
w szeregu.
Ćwiczących należy podzielić na dwa zespoły, które mają taką samą ilość woreczków, na sygnał należy przerzucić woreczki palcami stóp na stronę przeciwnika. Wygrywa zespół, który ma mniej woreczków.
Część główna.
30 minut
*P. w. postawa zasadnicza, ćwiczący stoi na gazecie. Ruch- krążenia głowy i ramion we wszystkich kierunkach.
*P. w. w lekkim rozkroku należy wykonać 10 przysiadów na całych stopach.
*P. w. postawa zasadnicza, gazeta trzymana między kolanami, podskoki w miejscu.
*P. w. trzymamy gazetę na wyciągniętych rękach na wysokości twarzy, dmuchamy w kierunku trzymanej gazety.
*P. w. postawa zasadnicza, przekładanie gazety na przemian pod nogami.
*P. w. przysiad podparty, gazeta między kolanami, wykonujemy skoki zajęcze.
*P. w. postawa zasadnicza, gazeta na głowie, próbujemy ją utrzymać i poruszać się po całej sali.
*Ćwiczenia w parach, ćwiczący siedzą na przeciw siebie i próbują przekazać sobie gazetę palcami stóp.
*Jak wyżej tylko przekazują kredki.
*Próba napisania palcami stóp na gazecie swojego imienia.
*Marsz z kredkami trzymanymi pod palcami stóp.
*Zgniatanie gazety palcami stóp.
*Chwytanie palcami stóp lekko zgniecionej gazety.
*Podrzucanie stopami kulki wykonanej z gazety.
*Próba rozłożenia a następnie złożenia gazety palcami stóp.
*Rwanie gazety palcami stóp.
*Chód „gąsieniczki” wokół gazety.
*Marsz na palcach, na piętach.
*Ćwiczenia rozluźniające mięśnie stóp.
*Ćwiczenia indywidualne.
*Wszystkie ćwiczenia wykonujemy na boso, powtarzamy kilka razy- 10x
*Między ćwiczenia wprowadzamy ćwiczenia oddechowe np.
w klęku podpartym dmuchamy piłeczkę pingpongową indywidualnie
a następnie na stronę współćwiczącego.
*Możemy również wykorzystać tutaj woreczki.
*Ćwicz. trudne.
*Pod koniec cz. głównej możemy wprowadzić ćwiczenia na drabinkach: wspięcia, zwisy- wzmacnianie mięśni brzucha
i grzbietu.
Część końcowa.
5 minut
Marsz korekcyjny, elementy tańców, pląsów, cwałów.
Zabawa w klęku podpartym „piłeczka
w kole”.
Zabawa „minutka” w leżeniu na plecach.
Zabawa „wartownik”.
Zbiórka, podsumowanie zajęć, pożegnanie grupy.
Uczniowie dmuchają piłeczkę w kółku tak, aby je opuściła. Osoba, obok której wyleci piłka za koło odpada z zabawy.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]